Är du intresserad av att lära dig mer om kapitalförsäkringar och hur de påverkar redovisningen och beskattningen? Då är detta webbinarium perfekt för dig!

Välj kurstillfälle:

DATUM
PLATS
TID
PRIS

Vid din dator

Distans
10:00 - 11:00
1 590:- PLATSER FINNS!

Kapitalförsäkringar - Webbinarium

Deltagare

Deltagarens uppgifter

Om webbinariet

Kapitalförsäkringar är en vanlig sparform och ett av de områden vi får flest frågor om i vår frågeservice. Hur de ska hanteras i redovisningen och i beskattningen beror på försäkringens utformning och villkor. Därför är det avgörande att ta reda på hur försäkringen är tecknad. Det är inte så lätt alla gånger, men det är nödvändigt för att det ska bli rätt.

Innehåll

Under webbinariet får du svar på frågor som

  • Vad är en kapitalförsäkring?
  • När ska en inbetalning till en kapitalförsäkring redovisas som tillgång respektive kostnad?
  • När ska en anställd beskattas för en kapitalförsäkring?
  • Hur ska uttag och insättningar hanteras?
  • Vad händer om kapitalförsäkringen har gått ned eller upp i värde vid bokslutet?
  • Hur ska vinster och förluster vid försäljning av en kapitalförsäkring redovisas och beskattas?
  • Varför tecknar man en kapitalförsäkring för att trygga en pensionsutfästelse till förmån för ägaren eller en anställd?

Under det här webbinariet får du svar på dessa och många andra frågor kring kapitalförsäkringar. Vi förklarar och visar med praktiska exempel.

Målgrupp

Kursen vänder sig till dig som arbetar med redovisning och beskattning, t ex på redovisnings- eller revisionsbyrå eller med ekonomin på ett företag, eller är intresserad företagare.

Förkunskaper

För att tillgodogöra dig kursen bör du ha grundläggande kunskaper inom skatt och redovisning.


Kursledare

Bekräftelse

En bekräftelse mejlas till dig i samband med din anmälan. Några dagar före kursstart får du ett nytt mejl med all praktisk information.

Fakturering

Kursavgiften faktureras vid bokningstillfället. Du får en pdf-faktura till den mejladress du angivit.

Peter Larsson har arbetat 10 år på LRF Konsult (numera Ludvig & Co) som kontorschef, redovisningskonsult och rådgivare. Dessförinnan var han i 10 år på PwC inom revisionsdelen, varav tre år som Godkänd revisor.


Olle Eriksson har arbetat på Bjorn Lunden sedan 2015 och har 12 års erfarenhet från större och mindre redovisningsbyråer.

Vill du ha hjälp att välja kurs?

Fyll i dina uppgifter eller ring oss på 0650-54 14 00, så kontaktar vi dig!